Energeticky soběstačná dřevěnice – Valašsko

Na Valašsku, v lokalitě Janova Hora poblíž Vizovic, se nachází unikátní dřevěnice, na jejíž realizaci jsme se mohli s potěšením podílet. Zkušenost to byla perfektní! Protože nejlepší projekty jsou takové, kdy můžeme do reality přenést zdánlivě nemožné. 

Zjistit více

Jako za starých časů…

Byť jde o stavbu novou, je postavená na základech původního starého valašského stavení a její konstrukce navazuje na tradici stavebních postupů typických pro Valašsko. Takových, díky kterým nerušeně zapadne do okolní přírody. Na stavbě proto převažují přírodní materiály – dřevěné izolace, dřevité provazce mezi trámy, třívrstvé dřevěné podlahy, cihelná dlažba apod.

Úkol zněl jasně: Absolutní soběstačnost

Na pozemku není přístup k žádným inženýrským sítím, celý projekt proto musel počítat s absolutní soběstačností. Studnou, vytápěním dřevem a vlastní výrobou elektrické energie. A právě poslední zmíněná nezbytnost plnohodnotného domova se stala naším úkolem.

Studnu hlubokou 29 metrů jsme vystrojili ponorným čerpadlem o příkonu 700 wattů. Vytápění zajišťuje zplyňovací kotel s velmi nízkou spotřebou elektrické energie oběhových čerpadel a elektroniky. V kuchyňské výbavě nechybí klasické elektrické spotřebiče (indukční deska, elektrická trouba) Jako alternativa slouží sporák na dřevo, včetně trouby, případně plynový vařič. V případě nouze a absolutním nedostatku elektrické energie je možné objekt vytopit pecí, postavenou stylem starých valachů, která tvoří střed obytného prostoru roubenky.

Elektroinstalace je standardní jako v běžném rodinném domě, s důrazem na využití spotřebičů s co nejnižší spotřebou, a to zejména ve stand-by režimu.

Elektrická energie po celý rok

Náš fotovoltaický systém zvládne za rok vyrobit přibližně 17 MWh elektrické energie a průběžně ji ukládat do baterií o kapacitě 30 kWh. Od jara do podzimu tak bude dům elektricky absolutně soběstačný, včetně ohřevu teplé užitkové vody. V zimním období bude systém fungovat ve dvou režimech. V případě dostatku slunečního svitu bude systém pracovat stejně jako v létě. Elektřinu do domu dodá měnič o výkonu 8 kW dimenzovaný i pro náročné spotřebiče a přebytky elektřiny se využijí pro ohřev teplé užitkové vody a topné vody.

V případě špatného počasí, mlhy, sněhu či jakéhokoli jiného vlivu, který sníží výrobu z fotovoltaických panelů bude systém nastavený do úsporného režimu. V chodu tak bude pouze měnič o výkonu 1,2 kW s velmi nízkou vlastní spotřebou (cca 10 W), který je napojený na klíčové spotřebiče domu – kotel, oběhová čerpadla, čerpadlo ve studni, zásuvky pro elektroniku (internet, počítače), ledničku a část LED osvětlení. Tyto spotřebiče lze v případě potřeby ještě dále utlumit. V tomto režimu stačí pro provoz domu cca 5 kWh elektrické energie denně. Systém je také připravený na připojení elektrocentrály.
Obyvatelé domu samozřejmě počítají s mírným snížením komfortu v zimním období. Celý dům včetně fotovoltaického systému je však navržený a postavený tak, aby se v něm dalo komfortně bydlet celý rok. Po několika měsících provozu je jisté, že pohodlný život bez zásadních omezení bude v domě možný skutečně téměř každý den roku.

Máte zájem o podobnou realizaci?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám s nabídkou řešení na míru pro Vás.

[forminator_form id="228041"]

Nebo volejte zdarma

nonstop zákaznická linka: 
800 570 570