Energetická soběstačnost budoucnosti
Svazují vás vysoké účty za energie? Vsaďte na čisté sluneční teplo. Klasický fotovoltaický systém s panely přináší nejjednodušší řešení, jak dosáhnout maximální energetické soběstačnosti, nulových emisí a výrazné finanční úspory.
Průměrný fotovoltaický systém na rodinném domě ušetří za 30 let tolik Co₂, kolik by vyprodukovalo 3000 nově zasazených stromů. Energie potřebná na jeho výstavbu se do roka vrátí zpět. Životnost celého systému je, při využití kvalitních komponent, až 40 let.
Návratnost fotovoltaické elektrárny je přibližně 10 let. Přitom garantovaná životnost je nejméně dvakrát tak dlouhá.
Víte, že na většině území České a Slovenské republiky můžete počítat s tím, že fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp (3-4 panely) vyrobí za rok 1000 kWh elektrické energie?
Energie domova v PĚTI krocích
K přeměně slunečního záření na elektrickou energii dochází ve fotovoltaických panelech, které vyrábí stejnosměrný proud. Ten je následně v měniči přeměněn na střídavý a vyslán do zásuvky nebo rozvaděče objektu.
1
Přeměna energie
Fotovoltaické panely přemění sluneční záření na elektřinu – stejnosměrný proud.
2
Převod proudu
Měnič proud převede na střídavý, který se používá v běžných elektrospotřebičích.
3
Odběr spotřebičů
Přes rozvodovou skříň si elektřinu odeberou jednotlivé spotřebiče.
4
Akumulace
Akumulace energie je možná do vody nebo do baterií.
5
Přebytky
Přebytky odtékají přes hlavní elektroměr mimo budovu do distribuční sítě.
Víte, že vzhledem k růstu ceny elektřiny a snižování cen baterií a panelů se návratnost systémů blíží hranici 10 let?
Využití fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika přijde vhod všude tam, kde je stálá spotřeba elektrické energie. Je vhodná jak do rodinného domku s elektrickým vytápěním, dílnou nebo výrobou, tak pro firmy, kde se elektrická energie spotřebuje ve strojích a dalších technologiích.
Akumulace energie do vody
Nejjednodušší využití přebytků elektřiny
Akumulace energie do vody je prvním a nejsnazším krokem pro lepší využití přebytků elektrické energie z fotovoltaické elektrárny. Je vhodný pro rodinné domy s teplovodním vytápěním, které je možné doplnit o akumulační nádrž.
Akumulace může být použita jak pro rozvody teplé užitkové vody, tak na vytápění. Díky zařízení zvanému „wattrouter“ dochází k přesměrování „přebytečné“ energie např. do spirálu akumulační nádoby.
Investor ušetří za jiné médium (např. plyn), které je nutné pro vytápění nebo ohřev vody.
Příklad z praxe
Stávající dům je obydlený rodinou se standardní spotřebou teplé užitkové vody. Náklady na plyn a elektřinu jsou cca 50 000 Kč.
Návrh řešení:
Ideální variantou je fotovoltaická elektrárna o výkonu 5 kW. Systém vytápění a ohřevu teplé užitkové vody doplněný o akumulační nádrž o objemu 500 litrů, dva výměníky, třífázovou topnou spirálu a wattrouter pro řízení přebytků. Akumulační nádrž bude sloužit jako zásobník teplé užitkové vody. První výměník bude napojen na topný okruh. Druhý může být napojen na plynový kotel a využíván jako záloha pro ohřívání teplé vody při špatném počasí. Investice je ve výši 240 000 Kč.
Roční úspora:
Roční úspora na plynu a elektřině je cca 15 – 25 000 Kč. Počáteční dotace jsou ve výši 70 000 Kč (program Nová zelená úsporám) a cena elektrárny po dotaci je tedy cca 170 000 Kč.
Akumulace energií do baterií
Budoucnost spotřeby elektrické energie
Výroba elektřiny ze slunce a její spotřeba v objektu jsou málokdy v rovnováze. Nejvyšší odběr elektřiny je obvykle ráno a ve večerních hodinách, zatímco sluncem generovaná energie je na svém maximu v poledne. Bez akumulace se přebytek pouští za nízkou výkupní cenu do veřejné sítě, a naopak draze nakupuje ve chvílích slunečního deficitu.
Podíl vlastní využité energie lze zvýšit začleněním akumulátorů. Ty vyrobenou elektřinu během dne uloží tak, aby byla k dispozici i po setmění. Baterie vykrývají také špičky odběru. V situaci, kdy je spotřeba elektřiny vyšší, než jakou dokáže v danou chvíli fotovoltaika vyprodukovat, se primárně čerpá z vlastní uložené energie. Po většinu roku je tak možné snížit odběr elektřiny z veřejné sítě na úplné minimum.
Mezi hlavní přednosti baterií patří nehořlavost, nevýbušnost, možnost hluboké míra vybití a žádné výpary kyslíku nebo vodíku. Přepínání mezi zdroji probíhá zcela plynule. Celý proces je plně automatizovaný bez nutnosti jakéhokoliv zásahu.
Příklad z praxe
Stávající rodinný dům s velkou spotřebou elektrické energie (denně v provozu dílna, bazén nebo jiná živnost). Náklady na elektřinu jsou cca 70 000 Kč ročně.
Návrh řešení:
Ideálním řešením je fotovoltaická elektrárna s výkonem 8 kW s ročním výrobou cca 7,5 MWh a bateriovým systémem na bázi lithia s kapacitou 17,4 kWh. Díky bateriím je většina spotřebována v domě. Počáteční investice je cca 555 000 Kč. Životnost celého systému včetně baterií je více než 20 let.
Roční úspora:
Roční úspora na elektřině je cca 35 000 Kč. Počáteční dotace vychází na 205 000 Kč (program Nová zelená úsporám) a cena elektrárny po dotaci je tedy cca 350 000 Kč.
Kombinace s tepelným čerpadlem
Ušetřete za elektřinu ještě více
Získejte ještě vyšší energetickou úsporu s výhodnou kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Jedná se o zajímavou investici do vlastního objektu s velmi nízkými výdaji na výrobu energie.
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika si skvěle rozumí. Je však nutno uvést, že 100% úsporu odebrané elektrické energie nezaručí – tepelné čerpadlo má nejvyšší spotřebu elektřiny v zimě, kdy je produkce energie z fotovoltaického systému nízká. Vhodným návrhem však docílíme energetické nezávislosti po většinu roku.
Příklad z praxe
V novostavbě rodinného domu bydlí 4-6 stálých obyvatel. Tepelná ztráta je 12 kW. Vysoká je zejména spotřeba teplé vody.
Návrh řešení:
Nejlepší variantou je tepelné čerpadlo o výkonu 10 kW doplněné o fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 5 kWp s řízením přebytků elektrické energie a bateriovým systémem. Velký zásobník na teplou užitkovou vodu (400 litrů) a akumulace topné vody (500 litrů) využije energii, která nebude uložena v bateriích. Výše investice je 750 000 Kč.
Roční úspora:
Náklady na kompletní spotřebu elektrické energie vychází díky fotovoltaice a vytápění pomocí tepelného čerpadla jen na 15 000 Kč ročně. To je oproti běžné variantě (vytápění plynem a standardním tarifem za elektřinu) úspora 40 – 60 000 Kč. Dotace může být ve výši 150 – 250 000 Kč, podle zvoleného programu (Nová zelená úsporám, kotlíkové dotace nebo kombinace).
Vybrané reference
Níže najdete naše realizace a řešení fotovoltaiky u domácností i firem.